Mærsk tilpasser kapacitet på grund af lavere efterspørgsel på rute fra Østen til Europa

På grund af faldende efterspørgsel tilpasser A.P. Møller-Mærsk containerskibsruter mellem Fjernøsten og Europa, med den første ændring planlagt til uge 44. Mærsk sikrer kunder forudsigelighed og minimal forstyrrelse af forsyningskæden.

HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER
Udgivet: 14. oktober 2024

Som en konsekvens af nedgangen i efterspørgslen, laver A.P. Møller-Mærsk nu justeringer i containerskibstrafikken på ruter mellem fjernøsten til Europa.

Den første tilpasning kommer til at ske i uge 44, oplyses det. Og det kommer til at berøre skibet MSC Tessa.

– Vores overordnede mål er fortsat at give vores kunder forudsigelighed og sikre minimal forstyrrelse af deres forsyningskæde ved at tilbyde alternative ruter og dækning for de berørte skibspositioner, skriver Mærsk på sin hjemmeside.

.\˙ MarketWire

Del denne artikel
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER