Boozt sætter gang i aktietilbagekøb for 200 mio. svenske kr.

Boozt iværksætter tilbagekøb af egne aktier for 200 mio. svenske kr. som led i plan om samlet 800 mio. svenske kr. Aktietilbagekøbet sker gennem hovednotering på børsen i Stockholm.

HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER
Udgivet: 28. april 2025

Modeplatformen Boozt sætter gang i tilbagekøb af egne aktier for 200 mio. svenske kr.

Det skriver Boozt i en meddelelse mandag.

Beløbet svarer til lige omkring 135 mio. danske kr.

Det nye program sker som led i en igangværende plan fra 2023 om tilbagekøb af aktier for samlet 800 mio. svenske kr., som blev præsenteret som følge af Boozts notering på børsen i København.

Hidtil er aktier for 385 mio. svenske kr. blevet tilbagekøbt. Boozt meddeler samtidig, at planen risikerer at strække sig over fire år i stedet for de planlagte tre år som følge af markedsudviklingen.

Aktietilbagekøbet på 200 mio. svenske kr. vil ske gennem Boozts hovednotering på børsen i Stockholm og strækker sig frem til selskabets generalforsamling næste år.

Boozts danske notering stiger oven på igangsættelsen af aktietilbagekøbet med 4,9 pct. til 57,80 kr.

.\˙ MarketWire

Del denne artikel
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER