DFDS: Fragtmængderne steg i maj mens passagertallet dykkede

I maj steg DFDS's fragtmængder med 4,5 pct. Volumenerne i Nordsøen og Middelhavet var højere end i 2024, mens antallet af passagerer faldt med 4,7 pct. Rederiet rapporterer månedligt om færgemængder for fragt og passagerer.

HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER
Udgivet: 12. juni 2025

I maj steg DFDS’s samlede fragtmængder med 4,5 pct. i forhold til samme måned sidste år.

Fragtmængderne landede på 3.668.000 lanemeter.

– Volumenerne i Nordsøen var højere end i 2024 trods en negativ udvikling i slutningen af måneden fra en nationalstrejke i Sverige, der ramte vores havnedrift i Göteborg. Volumenerne i Middelhavet var højere end i 2024 drevet af en stigning i kapaciteten mellem Tunesien og Frankrig samt åbningen af en ny rute mellem Egypten og Italien, fremgår det af rederiets månedlige færgemængderapport.

DFDS bemærker dog også, at de justerede volumener i Middelhavet var under 2024-niveauet. Det skyldes øget konkurrence på fragt mellem Tyrkiet og Italien.

Antallet af passagerer i maj faldt med 4,7 pct. til 411.000 sammenlignet med samme måned sidste år, når der justeres for en række ruteændringer.

Justeringerne tæller blandt andet salget af færgeruten Oslo-Frederikshavn-København, ruten Tarifa-Tanger som følge af væsentlige ændringer i kapaciteten samt sejlruten til Jersey.

DFDS rapporterer hver måned om færgemængder for fragt og passagerer.

Det skal ifølge rederiet give yderligere indsigt i trends for mængdeudviklingen i DFDS’ europæiske rutenetværk. Første gang rederiet sendte en månedsrapport på gaden var i midten af november 2020.

.\˙ MarketWire

Del denne artikel
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER