En svækket dollar kan styrke udsigterne for amerikanske aktier og potentielt omvende den massive rotation, der har været de globale markeder siden starten af året.
Det vurderer Morgan Stanleys strateger, herunder Michael Wilson, ifølge Bloomberg News.
De amerikanske aktier har ellers fået en skidt start på 2025, hvilket forleden kulminerede ved, at det brede amerikanske S&P 500-indeks ramte det, der kaldes “teknisk korrektion”, hvilket man kalder et fald på mere end 10 pct. i forhold til en nylig top.
Efter at det 14. februar toppede for året på 6144,15, faldt S&P 500-indekset frem til 13. marts med 10,2 pct. til 5521,52. Siden har det indtil videre stabiliseret sig på et lidt højere niveau omkring 5667.
Status for 2025 er et fald i indekset på 3,6 pct., hvor det brede europæiske Stoxx 600-indeks til sammenligning er steget mere end 8 pct. Men dette billede mener Michael Wilson og hans team kan ændre sig på “kort-til-mellemlang sigt”, skriver Bloomberg.
– Den relative performance sammenlignet med aktier på andre udviklede markeder kan svinge tilbage i favør af amerikanske aktier, lyder det nemlig nu fra Morgan Stanley, der mener, at en svækket dollar kan være med til at skubbe til den udvikling.
Bloombergs dollarindeks er siden januars top faldet 3,8 pct., og kan give noget medvind til de amerikanske virksomheder, der afsætter deres varer uden for USA’s grænser.
.\˙ MarketWire
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER