Finanstilsynet har godkendt fusionen af Nordfyns Bank og Middelfart Sparekasse og i forlængelse heraf bliver Nordfyns Bank også afnoteret fra børsen i København.
Aktien i Nordfyns Bank vil have sidste handelsdag i dag, tirsdag den 2. december, skriver banken i en meddelelse tirsdag formiddag.
Det kommer, efter at de to pengeinstitutters bestyrelse og repræsentantskab mandag godkendte fusionen med Middelfart Sparekasse som det fortsættende institut.
Nordfyns Bank og Middelfart Sparekasse blev den 1. oktober enige om en sammenlægning i forbindelse med en aftale, hvor Middelfart Sparekasse køber Nordfyns Bank for 620 kr. per aktie, og en godkendelse af fusionen hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er allerede i hus.
.\˙ MarketWire
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER