Nordea/CEO: Største volatilitet i lang tid men Norden er godt rustet

Nordeas administrerende direktør Frank Vang-Jensen udtaler, at de nordiske lande er kommet godt igennem uroen på markederne takket være deres stærke økonomier og forventer øget aktivitet i takt med stigende tillid.

HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER
Udgivet: 17. juli 2025

Handelskrig og geopolitisk uro har givet ualmindelig høj bølgegang på markederne, men samlet set er de nordiske lande kommet godt igennem.

Det udtaler Nordeas administrerende direktør Frank Vang-Jensen i bankens regnskab for andet kvartal torsdag morgen.

– I andet kvartal oplevede vi de mest ustabile markeder i lang tid. Bekymringer over højere handelstariffer og stigende geopolitiske spændinger resulterede i betydelig uro på finansmarkedet. På trods af det eksterne pres forblev den generelle stemning blandt nordiske husholdninger og virksomheder rolig, med stigende kundeaktivitet på de fleste områder, efterhånden som kvartalet skred frem, siger han.

De store udsving på markederne udgør klart en risiko, lyder det videre. Men de nordiske lande er godt rustet.

– De nordiske økonomier er bedre rustet end mange andre til at klare sig gennem perioder med uro. Vi forventer også, at den lavere inflation og renterne yderligere vil understøtte et stigende aktivitetsniveau i takt med, at tilliden vender tilbage, siger Frank Vang-Jensen.

.\˙ MarketWire

Del denne artikel
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER