SJF Bank reducerer organisationen med 29 stillinger.
Banken har i dag taget afsked med 17 medarbejdere og har derudover indgået aftale med fem medarbejdere om ordinær pensionering, der ikke genbesættes samt nedlagt syv ledige stillinger.
– Samlet set vil det betyde en reduktion af omkostningerne med minimum 25 mio. kr., der har fuld effekt for regnskabsåret 2026, skriver SJF Bank i en meddelelse.
Reduktionerne og de medfølgende engangsomkostninger i form af normale fratrædelsesomkostninger giver ikke anledning til at ændre på bankens forventninger til resultatet for indeværende regnskabsår.
Dermed venter banken fortsat et resultat i intervallet 750-800 mio. kr. før skat.
– Reduktionen sker som et led i at trimme og optimere organisationen og omkostningerne jævnfør målsætningerne i den igangværende strategi. Banken oplever meget tilfredsstillende forretningsmæssigt momentum, og det forventes at fortsætte uforandret på trods af de gennemførte reduktioner, skriver banken.
.\˙ MarketWire
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER