Genmab/Sydbank: Anbefaling hæves til “køb” efter kæmpeopkøb

Genmab hæver anbefaling til "køb" efter opkøb af Merus, som giver adgang til potentiel blockbuster kræftmedicin. Sydbank ser positivt på opkøbet.

HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER
Udgivet: 29. september 2025

Genmab får efter annonceringen af det 51 mia. kr. store opkøb af Merus hævet sin anbefaling til “køb” fra “hold” af Sydbank.

– Selv om opkøbet med flere længder er Genmabs største, ligesom det er et af danmarkshistoriens største, ser vi positivt på opkøbet, skriver Sydbank senioranalytiker Søren Løntoft Hansen i en analyse.

Opkøbet giver Genmab adgang til Petosemtamab, som er et bispecifikt antistof til behandling af hoved-halskræft.

Sydbank vurderer, at Petosemtamab kan blive et multi-blockbustermedikament med et salg på flere mia. dollar, da det pointeres, at hoved-halskræft er den sjette mest udbredte kræftform med 4 pct. af alle kræfttilfælde.

Yderligere ser Sydbanks senioranalytiker tilføjelsen af Petosemtamab som et stærkt kort i forhold til at afbøde for udløbet af patentet på den storsælgende kræfthandling Darzalex.

Genmab-aktien ligger mandag eftermiddag med et fald på 4,6 pct. i 1756 kr.

.\˙ MarketWire

Del denne artikel
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER