Guld og sølv på vej mod at genvinde mandagens fald

HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER
Udgivet: 3. februar 2026

Prisen på guld og sølv genvinder tirsdag noget af dte tabte, efter at fredagens nominering af Kevin Warsh som ny chef for den amerikanske centralbank sendte særligt sølvprisen i et historisk kollaps.

Tirsdag øger sølvprisen med 4,9 pct. til 83,14 dollar per troy ounce, efter at være sendt ned med 9,1 pct. mandag og omkring lige over 30 pct. i fredagens handel.

Tættere på at genvinde mandagens tab er prisen på guld, der tirsdag omkring klokken 07.00 stiger med 3,6 pct. til 4828,63 dollar per troy ounce. Mandag dykkede prisen på guld med 4,4 pct.

Fredag dykkede prisen på guld dog også markant med omkring 10 pct.

Markedsforholdene har været ustabile, siden den amerikanske præsident, Donald Trump, fredag udnævnte Kevin Warsh til den næste formand for den amerikanske centralbank, Federal Reserve.

En kandidat, der anses for at være mere fokuseret på at dæmpe inflationen end på at sænke renterne, skriver Bloomberg News.

Tirsdag hersker der mere stabilitet over markederne, pointerer Chris Weston, der er forskningschef hos Pepperstone Group.

– Det har været en mere ordnet og roligere affære på tværs af markederne, skriver Chris Weston og tilføjer, at handlerne igen er klar til at genoptage risikofyldte positioner.

.\˙ MarketWire

Del denne artikel
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER