Det Internationale Energiagentur, IEA, opjusterer skønnet for overudbuddet af olie næste år. Det sker som følge af øget produktion og en afkøling i efterspørgslen efter olie i storforbrugende lande som Kina.
Det skriver Bloomberg News.
Verdens olieudbud vil overstige efterspørgslen med 4 mio. tønder olie om dagen. Skønnet i denne månedsrapport er 18 pct. større end skønnet måneden før.
Overudbuddet kommer blandt andet, efter at Opec+ – Organisationen af Olieeksporterende lande og allierede – fortsætter med at øge produktionen og lande, som USA, Brasilien, Canada, Guyana og Argentina, der står udenfor gør det samme. IAE venter at landene udenfor Opac+ vil øge produktionen med 1,2 mio. tønder dagligt. Det er er en opjustering på 1 mio. tønder fra månedsrapporten sidste gang.
Oliefutures er faldet 15 pct. i år, men finanshuse som Goldman Sachs og JPMorgan forudser yderligere prisfald, skriver Bloomberg.
.\˙ MarketWire
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER