Irland idømmer Meta en bøde på 1,9 mia. kr. for hack af Facebook

Databeskyttelseskommissionen har pålagt Meta en bøde på 251 mio. euro for en sikkerhedsfejl, der førte til hacking af millioner af Facebook-konti. Meta Platforms-aktien falder med 0,1 pct. i det amerikanske formarked.

HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER
Udgivet: 17. december 2024

En irsk myndighed, der hjælper politiet med databeskyttelse i EU, har idømt Facebook-ejeren Meta en bøde på 251 mio. euro svarende til 1,9 mia. kr. for en databeskyttelsesfejl, der førte til, at millioner Facebook-konti blev hacket.

Databeskyttelseskommissionen kritiserede Meta for en sikkerhedsfejl i dets videouploadfunktion, som hackere kunne udnytte til at få fuld adgang til andre brugeres Facebook-profiler, skriver nyhedsbureauet AFP.

I løbet af en periode på to uger i 2018 var uautoriserede brugere i stand til at hacke sig ind på omkring 29 mio. Facebook-konti globalt, hvor de fik adgang til personlige data herunder e-mailadresser, telefonnumre, lokationer og arbejdspladser. .

i tirsdagens amerikanske formarked ligger Meta Platforms-aktien med et lille fald på 0,1 pct.

.\˙ MarketWire

Del denne artikel
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER