Mærsk: SCFI-indekset stiger 8,1 pct. i uge med snak mellem USA og Kina

Prisen på containerfragt fra Shanghai steg pænt på grund af spekulation om telefonsamtale mellem Xi Jinping og Donald Trump. SCFI-indekset viser en stigning på 8,1 pct. i den forgangne uge.

HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER
Udgivet: 6. juni 2025

Prisen på containerfragt fra Shanghai til flere destinationer verden steg pænt i ugens løb, hvor det har været på tale, at en telefonsamtale mellem den kinesiske præsident, Xi Jinping, og den amerikanske ditto, Donald Trump, var under opsejling. Den er så endelig fundet steg, dog uden at der forelægger nogen konkret løsning på handelskonflikten.

I den forgangne uge er priserne steget med 8,1 pct. til 2240,35 point, viser rateindekset Shanghai Containerized Freight Index (SCFI), der udgives af Shanghai Shipping Exchange.

SCFI-indekset toppede i starten af januar 2022 med et niveau på 5109,60, mens den seneste større bund var i 931,89 i ugen frem til 27. oktober 2023.

.\˙ MarketWire

Del denne artikel
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER