Det statsejede olieselskab Saudi Aramco har sænket priserne for sine asiatiske kunder forud for et møde i Organisationen af Olieeksporterende Lande og allierede, Opec+, hvor produktionsforhøjelser ventes på dagsordenen.
Den saudiarabiske olieproducent har ifølge Bloomberg News sænket prisen på udvalgte olieprodukter med 40 cent. Det er den første prissænkning i tre måneder.
Prissænkningen var ventet af markedet, men størrelsen på den overrasker analytikerne, der havde regnet med, at Saudi Aramco ville skære priserne med 15 cent.
Næste uge mødes Organisationen af Olieeksporterende Lande sammen med sine allierede for at drøfte muligheden for at øge produktionen af olie. Det sker efter pres fra USA’s præsident, Donald Trump, der ad flere omgange har krævet lavere oliepriser.
Opec+ har i længere tid overvejet at sætte gang i olieproduktionen, som organisationen har begrænset i et forsøg på at presse oliepriserne op.
Oliepriserne har denne uge været under pres fra den lunefulde Donald Trump, der på skift har pålagt og fritaget varer fra Canada og Mexico told. Det sendte tidligere på ugen prisen på den europæiske nordsøolie Brent under 70 dollar for første gang siden oktober.
Fredag formiddag koster Brent 70,38 dollar for en tønde mod 68,97 dollar torsdag klokken 17. Imens handles den amerikanske WTI-olie til 67,22 dollar for en tønde mod 65,94 dollar torsdag eftermiddag.
.\˙ MarketWire
HENT GRATIS E-BOG<<<< FORSTÅ DAYTRADING PÅ 20 MINUTTER